Příroda

Už Kolumbus při vylodění na Kubě o ní prohlásil, že to je ta nejkrásnější země, kterou kdy spatřil. Nelze sice tvrdit, že je tou nejkrásnější zemí na světě, ale rozhodně má všem co nabídnout a mnozí se sem rádi vracejí, aby prozkoumali další lokality, které nestihli při poslední návštěvě.

To, že se tady nacházejí místa, která určitě za návštěvu stojí, potvrzuje i fakt, že i mnohé přírodní lokality této karibské oblasti byly vyhlášeny UNESCEM jako „Místa světového dědictví“.

Po celé Kubě můžete navštívit různorodé národní parky, ve kterých je nabízena celá řada aktivit, ať již pro individuálního cestovatele či celou turistickou výpravu.

Některé z národních parků v sobě ukrývají takové rostliny a živočichy, které je možné spatřit jenom na Kubě, jelikož se na jiných místech naší planety nevyskytují.

V následujících odkazech jsem vybral lokality, které jsou považovány za to nejlepší, co může území Kuby nabídnout. Pochopitelně různých menších přírodních úkazů či parků, botanických zahrad apod., je v této karibské oblasti velmi mnoho. Nezapomeňte, prosím, že v této složce jsou vybrány parky a zajímavé přírodní úkazy či krajinné oblasti vhodné převážně k aktivní dovolené. Milovníci moře a jiných relax aktivit spojených s návštěvou Kuby, nechť se vrátí na hlavní menu a vyberou si z rubriky podle svých představ. Nicméně některé z uvedených přírodních zajímavostí lze navštívit v pronajatém autě nebo s organizovaným zájezdem tak, že danou oblastí můžete pouze projet, aniž byste podnikali pěší turistiku. Vše záleží na vašem rozhodnuti a na možnostech realizace v dané oblasti.

PENINSULA DE GUANAHACABIBES

94 km jihozápadně od Pinar del Rio začíná oblast této biosférické rezervace chráněné UNESCEM. Přes 100 000 hektarů rovné plochy pokryté převážně mangrove tvoří ocas západního cípu Kuby, kde můžete pozorovat okolo 170 druhů ptactva, stovky různých druhů

rostlin a v závislosti na měsíci vaší návštěvy a typu zvolené exkurze i mořské želvy či velrybí žraloky.

VINALES

Krasná oblast plná zeleně, tabákových polí, vápencových útvarů „Mogote“, jeskyní a uvolněné atmosféry. V této oblasti máte možnost jak pěší turistiky, tak jízdy na koni, kole či lezení po skalách.

CIENAGA DE ZAPATA

Je největší bažinatou oblastí karibiku s výskytem mnoha druhů ptactva a některých chráněných živočichů jako například kapustňák a krokodýl.

V regionu poloostrovu Zapata se nachází další zajímavé atrakce, které stojí za to navštívit a zahrnout je do jednoho programu.

Uveďme ty nejdůležitější jako jsou Playa Giron (Zátoka Sviní) na jihu oblasti, která je zajímavá nejen pro svoji politickou minulost. Na severu této oblasti se nachází pěkná krokodýlí farma s nedalekou replikou indiánské vesnice kmene Taino, což jsou jedni z původních obyvatel Kuby.

SIERRA MAESTRA

Rozlehlá hornatá oblast nasáklá revoluční historií, která se rozprostírá v jihovýchodní části ostrova. Je nazývána Orientem a je ideální lokalitou pro horskou turistiku spojenou s kempováním ve volné přírodě a výstupem na nejvyšší horu Kuby – Pico Turquino (1972 m). Pro návštěvníky, kteří se chtějí vydat po stopách Castrovy revoluce, je možné zorganizovat návštěvu bývalé partyzánské základny. Pro vášnivé a odvážné milovníky cyklistiky je tato oblast jako stvořená. Směrem na západ od Santiaga se táhne klikatá silnice, která na jedné straně kopíruje mořské pobřeží a na té druhé horský masiv pohoří Sierra Maestra. Některé úseky silnice se už rozsypaly natolik , že je nutné tyto úseky projíždět oklikou, třeba i korytem mělkých řek. Nicméně tato turismem zatím moc nedotčená lokalita vám nabídne opravdový únik ze všední reality.

DESEMBARCO DEL GRANMA

Další neméně zajímavou oblastí provincie Granma je bezesporu Nar. Park Desembarco del Granma. Na rozloze větší než 27500 hektarů můžete pozorovat bohaté zastoupení fauny i flory (staleté kaktusy), či navštívit oblast jednoho z posledních nedotčených deštných pralesů na Kubě.

Oblast je také proslavena tím, že tam v roce 1956 připlul Fidel Castro se svou posádkou revolucionářů na lodi Granma, jejíž replika je na onom místě vystavena.

Pěší turistiku je také možné zpestřit koupáním v moři, odpočinkem na pláži či návštěvou pobřežního majáku.

SIERRA DEL ESCAMBRAY

Jedno z nejkrásnějších pohoří Kuby plné palem, borovic a eukalyptu, které v sobě ukrývá národní park TOPES DE COLLANTES s přírodou vybízející k pěší turistice. Po několika kilometrové túře se můžete odměnit pohledem nebo i koupáním pod vodopády SALTO DE CABURNI nebo SALTO VEGA GRANDE.

VALLE DE LOS INGENIOS

vyhlášeno UNESCEM jako „Místo světového dědictví“. Můžete se projet příjemným údolím, kde se dříve lopotili otroci na polích s cukrovou třtinou. Dále můžete navštívit koloniální osídlí bývalých otrokářů s pozoruhodnou věží „TORRE DE MANACAS-IZNAGA“, ze které rodina majitele plantáží pozorovala otroky na polích.

ALEJANDRO DE HUMBOLDT

Národní park pod ochranou UNESCO, který svou různorodostí patří ke klenotům kubánské přírody.

Milovníkům fauny a flory se nabízí možnost spatřit některé živočichy či rostlinné druhy, které by v jiných částech světa neviděli. Navíc mají možnost navštívit původní deštný prales a absolvovat několik treků krásnou přírodou či lodní tour, při níž můžete spatřit Karibské Manati (savec podobný mořské krávě).

LA GRAN PIEDRA A PARQUE BACANAO

Pro návštěvníky, kteří se rozhodli strávit svoji dovolenou na východě Kuby. V okolí Santiaga de Cuba máte možnost navštívit spoustu zajímavých míst určených jak pro milovníky moře, ta

k pro nadšence pěší turistiky. Především pro ty, co se vydali na Kubu za aktivní dovolenou, bude tato oblast lákadlem nejen svým obřím balvanem-La Gran Piedra (1234 m nad mořem), ale na své si přijdou i znalci kaktusů a kávy.